Jak pomóc dziecku z płaskimi stopami?

Czy moje dziecko ma płaskostopie?

Wszystkie dzieci ruszają w świat na dwóch nogach z płaskimi stopami. Rodzice, którzy widzą płaskie odbicia stópek 2-3-latków, często martwią się, że ich dziecko ma płaskostopie. Być może nie jest to jednak powód do niepokoju. Małe dzieci nie mają w pełni wysklepionej stopy. Ponadto jej część podeszwowa wypełniona jest zanikającą z czasem poduszeczką tłuszczową. To tzw. fizjologiczne płaskostopie, które ustępuje do końca trzeciego roku życia.

Jeśli czterolatek wciąż ma płaskie stopy, warto wykonać pewien test.

1. Poproś malucha, by stanął mokrą bosą stopą na gładkiej podłodze, np. na posadzce w łazience.
2. Jeśli jesteście na wakacjach nad brzegiem morza, niech dziecko odcisnie stopę w wilgotnym piasku. Spójrz na odbicie stopy. W domowych warunkach możesz pozwolić dziecku umaczać stopy w farbce np. Plakatowej i zrobić odbicie jego stóp na kartce papieru. Prawidłowo, po jej wewnętrznej stronie ma być wysklepienie, czyli ta część w ogóle nie powinna się odbić. Gdy widzisz ślad całej stopy, z wewnętrzną krawędzią, dziecko prawdopodobnie ma płaskostopie. Oczywiście musi to potwierdzić lekarz.

Co jeszcze powinno nas zaniepokoić

- Wykoślawione zapiętki, silniej zdarte po wewnętrznej stronie buta, świadczą o płaskostopiu i koślawości pięt.
- Obserwujemy, czy występuje u dziecka niechęć do spacerów, szybkie męczenie sie, bóle stóp, łydek, potykanie się na prostym podłożu - to również wczesne symptomy płaskostopia.

Tę wadę ma wiele dzieci. Zaniedbana, może stać się przyczyną dolegliwości. Ratunkiem jest regularna gimnastyka, która zaoszczędzi maluchowi problemów w dorosłym życiu.

Najlepszym lekarstwem na płaskie stopy są ćwiczenia. Wzmacniają mięśnie i wiązadła stopy i pomagają odtworzyć jej właściwe ustawienie. Plan ćwiczeń dostaniemy od ortopedy. Im systematyczniej będą wykonywać je dzieci, tym korzystniejsze będą efekty. Najlepiej ćwiczyć codziennie, co najmniej przez 15 minut.
Do wykonywania najprostszych ćwiczeń warto zachęcać również zdrowe dzieci, ponieważ to zapobiegnie wystąpieniu wady w przyszłości. Możemy przygotować do zabaw woreczki wypełnione grochem, piłeczki, ręcznik, drobne przedmioty, apaszki, itp. Postarajmy się, by gimnastyka była dla dziecka zabawą, a nie męczącym przymusem.

Najprostsze i najpopularniejsze ćwiczenia to :

* chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp,

* stąpanie na przemian na palcach i na piętach,

* zginanie i prostowanie palców,

* naprzemienne uderzanie w podłoże palcami i piętami w pozycji siedzącej.

* kręcenie stopą kółek w powietrzu,

* turlanie stopami piłki po ścianie w górę i w dół,

* turlanie stopami po podłodze twardej butelki,

* rozciąganie szerokiej gumy, założonej na duże palce stóp

* zwijanie palcami stóp rozłożonego na podłodze ręcznika.

Inne propozycje zabawowych form ćwiczeń:

* Unoszenie woreczków z grochem lub piaskiem - dzieci chwytają palcami jednej stopy leżące na podłodze woreczki i kładą je na drugą stopę. Potem podnoszą nogę do góry, uginając ja w kolanie, tak by woreczek nie spadł na ziemię. Drugą stopą powtarzają to samo.

* Chodzenie boso po nierównej powierzchni - np. po dywanie z długim włosiem, macie. Latem najlepszy będzie spacer po naturalnym terenie.

* Podnoszenie przedmiotów palcami stóp - dziecko siedzi na krześle i wyjmuje z pudełka raz jedną raz drugą stopę  piłeczki, koraliki.

* Rysowanie i malowanie palcami stóp - maluch chwyta paluszkami pędzelek lub flamaster i stara się rysować na rozłożonej na podłodze kartce papieru. Prostszy wariant to podnoszenie do góry palcami stóp drobnych przedmiotów, tak by się nie wyślizgnął.

* Siad na krześle - ściąganie skarpetek palcami stóp (skarpetka powinna być dość luźna).

* Leżenie na plecach - wykonywanie rowerka z trzymaniem w palcach stóp chusteczek.

* Siad na krześle - rozrywanie palcami stóp gazety na jak najdrobniejsze kawałki.

* Siad ugięty - chwytanie palcami stóp drobnych przedmiotów i wrzucanie ich do koszyczka.

* W siadzie prostym - dziecko na zmianę drapie jedną stopą palcami drugiej.

* Siad na podłodze, podpór rękami z tyłu - klaskanie stopami.

* Dziecko siedzi- przed dzieckiem garść kasztanów, guzików lub innych drobnych przedmiotów. Palcami prawej i lewej stopy układamy: kwiatki, pojazdy, itp.

* Stojąc - ruchami gąsienicy przemieszczamy się do przodu. Używając do tego tylko ruchu naszych stóp- podwijając palce i całą siłą, przeciągając pietą ku przodowi.

* Siedząc, dziecko stara się stopami trzymać stroną podeszwy piłką - podrzuca piłką stopami do rąk.

* Zabawa w "dźwig" - stajemy na jednej nodze, palcami drugiej nogi podnosimy woreczek (towar) w górę przekładając go na inne miejsce (statek).

* Leżenie tyłem (na plecach) - w palcach stóp woreczki, ale nie między palcami tylko pomiędzy palcami stopy a poduszką mięśniową - wykonujemy rowerek, starajc się nie wypuścić woreczków. "Jedziemy na wycieczkę w góry".

U niektórych dzieci w leczeniu płaskostopia przydatne mogą być również specjalne masaże (w razie konieczności informuje o nich ortopeda). Uzupełnieniem kuracji są wkładki. Nie usuwają one przyczyny choroby, a tylko zapobiegają dalszej deformacji stopy. Wkładki biernie unoszą pewne partie stopy wykonując prace za mięśnie. Dlatego wkładki ortopedyczne powinno się je stosować tylko na zlecenie ortopedy.

Opracowała: Renata Chyba.